Porod na domu
Porod na domu pridobiva na priljubljenosti kot alternativa tradicionalnemu porodu v bolnišnici. Ta trend ni samo modna muha; temelji na trdni znanstveni podlagi in prizadevanjih za bolj osebno, udobno in kontrolirano porodno izkušnjo.
Domači porodi omogočajo popoln nadzor nad okoljem, kjer se porod odvija, kar pomaga zmanjšati stres in povečati zadovoljstvo s samo porodno izkušnjo. V tej objavi si lahko preberete kako varnost, poznavanje okolja, nadzor nad odločitvami in mirno poporodno okolje prispevajo k bolj pozitivni izkušnji za mater in družino.



Porod na domu je v porastu po vseh razvitih državah – tudi v Sloveniji.
Razlogi, zakaj se ženske odločajo za porod doma, so:
Raziskave kažejo, da so rezultati pri načrtovanem porodu na domu z usposobljeno babico enako dobri oz. boljši kot pri porodu v porodnišnici. To pomeni, da so določeni rezultati primerljivi, denimo umrljivost dojenčkov, določeni pa boljši, npr. slabo stanje novorojenčka po porodu, delež carskega reza, vakuuma, prereza presredka, raztrganin 3. Ali 4. Stopnje, infekcij in poporodne krvavitve. Bistveno višji je tudi delež polnega dojenja. Samostojno delujoče babice se za zagotavljanje varnosti poslužujejo manj invazivnih in z dokazi podprtih metod, zato se ženska ob odločitvi za porod na domu izogne tudi nekaterim posegom, ki so v porodnišnici postali rutina, vendar v večini primerov ponujajo več tveganj kot koristi – denimo kontinuiran CTG, rutinski vaginalni pregledi ter sprožanje ali pospeševanje poroda.
Vse to so posegi, ki pomembno vplivajo na zdravje matere in novorojenčka, tako fizično kot duševno.
Kje rojevaš in s kom rojevaš ima izjemno velik vpliv na potek poroda. Babico, ki si jo ženska izbere za porod na domu, pred porodom dobro spozna in z njo ustvari odnos. Babica pozna njene želje in posebnosti. Ko se začne porod, porodnega procesa ni potrebno zmotiti z vožnjo do porodnišnice, z žensko so zgolj poznani ljudje, ki jim zaupa in v svojem domu se dobro znajde. Vse to na porodni proces vpliva pozitivno, saj se mora ženska med porodom počutiti varno.
Za porod doma je značilno, da se ženska o svojem telesu odloča samostojno. To pomeni, da lahko med porodom svobodno je in pije, se giblje, gre počivat, pod tuš in na wc. Vse to so osnovne človekove pravice, ki pa so v porodnišnicah pogosto omejene, kar ovira porodni proces.
Prav tako se lahko svobodno odloča, kdo vse bo med porodom ob njej, saj doma ni omejena na enega ali dva spremljevalca. Lahko ima ob sebi le babico in partnerja, lahko pa tudi starejše otroke, doulo, mamo, prijateljico, fotografinjo,…to je njena svobodna odločitev.
Po porodu doma gre lahko ženska spat v svojo posteljo. Partner in starejši otroci so lahko ves čas vključeni v proces. Babica skrbi za to, da se vzpostavlja stik koža na kožo, spodbuja prvi podoj in otročka ne ločuje od mamice. Pred odhodom babice gre ženska lulat in na željo tudi pod tuš. Pripravi se ji najljubše jedi, saj je po rojstvu otročka običajno zelo lačna.
Ženske so po raziskavah sodeč bistveno bolj zadovoljne s porodom na domu. Tudi očetje opisujejo porod na domu s pozitivnimi besedami, med drugim tudi s »čarobno«. Pri porodu na domu žal vedno obstaja verjetnost, da bo zaradi zapletov potrebna premestitev v porodnišnico, kar lahko celotno izkušnjo negativno zaznamuje, vendar pa tudi v primeru premestitve babica ostane z družino in po porodu dalje skrbi zanjo, zato zmore s svojo podporo omiliti negativen vpliv spremembe začrtane poti.
Načrtovan porod na domu z izbrano babico ni prava odločitev za vsakogar. Je pa odlična možnost za pare, ki si tega želijo, saj ponuja varnost, občutek izpopolnjenosti in opolnomočenje.
Varnejši porod na domu?
Primerjava varnosti poroda na domu in v porodnišnici preko globalnih študij
Resnične zgodbe porodov v toplini doma
Moja izkušnja tretjega poroda po vrsti in prvega poroda na domu je bila zares lepa. Sproščeno vzdušje, varnost, domače osebje, predvsem pa spokojnost, ki sem jo občutila. Čisto vsaki ženski bi privoščila, da doživi tako lep in miren porod, pa naj bo kjerkoli.
Težko napišem na kratko, ker je toliko za povedat, spomin je še tako svež… Z možem sva se za porod doma odločila zaradi slabih izkušenj v porodnišnici. Želela sva si drugačno oskrbo in že na informativnem sestanku z navdušenjem ugotovila, da so najine želje babici Mojci samoumevne. Obiski v nosečnosti so nama pomenili veliko, predvsem ker sta si babica in doula vzeli toliko časa samo za naju in najina vprašanja. Tudi po porodu je bilo zelo drugače, kar nekako gladko in mirno, brez borbe. Zdi se nama, da sva poleg drugačne oskrbe dobila še ogromno samozavesti in miru, kar bi privoščila tudi drugim družinam. V kolikor se odločiva za še enega otroka, veva, kaj bova izbrala.
Nikoli si nisem predstavljala, da bom rodila doma – to se vendar dela v porodnišnici. Bilo me je grozno strah zaradi zgodb prijateljic, saj sem opazila, da je bilo z vsako nekaj narobe. Mislila sem si, da je nevarno in neodgovorno ne iti v porodnišnico, ker je veliko možnosti, da gre kaj narobe. Potem pa sem se iz radovednosti udeležila filmskega večera, ki jih vodi Špela in v filmu so strokovnjaki poudarjali, kako človeštvo sploh ne bi moglo preživeti, če nosečnost in porod ne bi dobro delovala. Primerjali so statistike porodov v porodnišnici in poroda na domu in ugotovila sem, da je razlika v načinu dela velika. Po filmu je stekel pogovor in Špela je na vsako vprašanje odgovorila jasno, s številkami ter primeri iz prakse, kar me je prepričalo, da sem začela raziskovati. Kmalu mi je postalo jasno, da bom porod, kot si ga želim, najlažje doživela prav doma. Takrat nisem upala nikomur povedati, kaj nameravam, zdaj pa vsem z veseljem povem, da sem se odločila prav.