Skip to content Skip to footer

Projekt Mind the Mum

Projekt MIND THE MUM je tri leta trajajoč projekt pod okriljem programa EU for Health v vrednosti dobrih pol milijona evrov.

Osredotoča se na mentalno zdravje v obporodnem obdobju, saj so poporodna otožnost, poporodna depresija, psihoza ali starševska izgorelost postali zelo pogosti pojavi, katerim pa ne posvečamo prav posebne pozornosti in največkrat ostanejo nediagnosticirani.

Izjemnega pomena je, da ugotovimo resnično stanje in ženskam ter njihovim bližnjim v obporodnem obdobju ponudimo potrebno pomoč.

Ker do danes nimamo oprijemljivih številk o pojavnosti in dejavnikih, bo del tega projekta tudi znanstvena raziskava, ki jo snujemo sodelujoči partnerji iz Cipra, Slovenije in Poljske.

Združili bomo svoja strokovna znanja s ciljem, da pridobimo empirične rezultate, ki bodo pomembno vplivali na naslednje korake projekta. Naš cilj je ustvariti preventivna in diagnostična orodja, pa tudi strokovne usmeritve in program za pomoč.

Sodelujočih pet partnerjev prihajamo iz štirih različnih evropskih držav: Cipra, Poljske, Španije ter Slovenije.

Glavni partner je ciprška univerza – University of Technology– oddelek babištvo z vodilno dr. Eleni Hadjigeorgiou, ki je vodja projekta. Dr. Eleni je edina akademska babica na Cipru, vodi magistrski in doktorski študij babištva, prav tako pa bo v okviru projekta tudi mentorirala doktorsko raziskovalno delo mlade babice.

Birth Forward je aktivistična organizacija iz Cipra, ki se že od leta 2014 zavzema za boljšo obporodno oskrbo. Za njimi je obilje kampanj in projektov.

Univerza v Gdansku, Poljska in njihov oddelek za psihologijo prispeva tri izkušene strokovnjakinje, ki nas bodo podpirale s svojo strokovnostjo, saj se v projektu osredotočamo na mentalno zdravje.

Španski partnerji se pridružujejo pod imenom Evropski inštitut za perinatalno mentalno zdravje (EIPMH) pod katerim deluje več kot 60 strokovnjakov iz področja duševnega zdravja.

In potem smo tukaj še mi – Inštitut Umbilica, ki se ponosno in zavzeto skupaj s partnerji podajamo na triletno pot s ciljem, da izboljšamo razumevanje obporodnega duševnega zdravja, ustvarimo prepotrebna orodja in skupaj zgradimo boljši jutri za mamice v poporodnem obdobju.